Linia 162 - ze stacji Dąbrowa Górnicza Huta Katowice do podg. Babia Ława

Przebieg: Dąbrowa Górnicza Huta Katowice > przejazd kolejowy przy ulicy Gwardii Ludowej (podg. Babia Ława).

Strona linii 162 w serwisie bazakolejowa.pl.


Kwiecień 2002. Stacja Dąbrowa Górnicza Huta Katowice - na zdjęciu perony na łącznicy w stronę Gołonoga i Dąbrowy Górniczej. Pamiętam jeszcze jak w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych semafory były jedynie przekreślone przybitymi deskami. Gdy robiłem te zdjęcia dwa lata temu zostały już tylko słupy. Co będzie dalej?


Kwiecień 2002. Po opuszczeniu stacji D.G. Huta Katowice oba tory przechodzą przez przejazd kolejowy. Jak widać jeden z semaforów wjazdowych tutaj się ostał. Widać na nim przekreślenia.


Grudzień 2003. Dalej w stronę Gołonoga oba tory łączą się. Na zdjęciu obok, zrobionym w grudniu 2003 widać brak zwrotnicy. Została ona prawdopodobnie zdjęta w listopadzie 2003, kiedy to zostały zdemontowane duże odcinki łącznicy D.G - Tworzeń. Nie jestem pewien, kto dokonał demontażu, ale prawdopodobnie PKP.
W głębi na wiadukcie droga ekspresowa Warszawa - Bielsko.


Grudzień 2003. Nie ma zwrotnicy…


… choć wcześniej była.
Zdjęcie powyżej zostało zrobione przez mnie w kwietniu 2002. Wtedy jeszcze zwrotnica była, chociaż nie miała napędu.


Grudzień 2003. Po przejściu pod wiaduktem podążamy dalej w kierunku Gołonoga. Warto w tym miejscu dodać, że łącznica, która idziemy miała przed II wojną światową duże znaczenie. Dziś trudno w to uwierzyć, ale tędy jeździły słynne “Lukstorpedy” relacji Warszawa - Katowice. Trasa wiodła przez Tunel, Olkusz, Strzemieszyce, Gołonóg (postój !), D.G., Będzin, Sosnowiec i dalej do Katowic. Po wojnie zelektryfikowane tę łącznicę. Największe natężenie ruchu pasażerskiego przeżywała łacznica w latach, kiedy kursowały tędy pociągi osobowe relacji Katowice - D.G. Strzemieszyce. W 1993 roku zawieszono ruch pasażerski. Wtedy występowały tu już tylko brutta, lub czasem jakiś pośpieszny rzucony objazdem z powodu remontu.


Kwiecień 2002. Przejazd przez ulicę Gwardii Ludowej. Kiedyś był strzeżony, później zapory zlikwidowano. Ja nigdy nie widziałem tu pociągu. Chyba dlatego, że gdy jeszcze jeżdziły nie bywałem tu często, wolałem posiedzieć na stacji w Tworzniu. Oprócz posterunku dróżnika znajdował się tu posterunek odgałęźny na Piekło.


Grudzień 2003. Zaraz za przejazdem przez ulicę Gwardii Ludowej od łącznicy biegnącej do Gołonoga odbija w prawo łącznica do stacji D.G. Piekło. Do Ciebie należy wybór, w którą stronę chcesz podążyć.


Idę dalej:

Zostaw komentarz