Linia 662 - z podg. Babia Ława do stacji Dąbrowa Górnicza Piekło

Przebieg: Przejazd kolejowy przy ulicy Gwardii Ludowej (podg. Babia Ława).

Dąbrowa Górnicza Piekło

Strona linii 662 w serwisie bazakolejowa.pl.


Kwiecień 2002. Na zdjęciu widnieje budka dróżnika na przejeździe kolejowym na ulicy Gwardii Ludowej. Nie jestem do końca pewien, czy istniały na tym przejeździe zapory i czy pracownik w budce przekładał zwrotnicę na odgałęzieniu. Jeśli istotnie kiedyś były tu zapory, to na pewno zostały zlikwidowane we wczesnych latach dziewięćdziesiątych.


Grudzień 2003. Z przejazdu kolejowego udajemy się torami w stronę zachodnią w kierunku widocznego rozgałęzienia torów. W prawo biegnie tor na Piekło, a w lewo linia 162 do stacji Dąbrowa Górnicza przez D.G. Gołonóg. Na rozgałęzieniu wchodzimy na tor biegnący w prawo.


Lipiec 2003. Tor wchodzi na nasyp a po niewielu metrach skręca ostro na północ w kierunku lasu. Zdjęcie zostało wykonane na nasypie przy końcu łuku. Widać tu pozostałości po semaforze, który bronił wstępu na odgałęzienie. Umieszczenie semafora kilkaset metrów od odgałęzienia spowodowane było jego słabą widocznością, gdyby stał przy samym odgałęzieniu widocznym na zdjęciu powyżej


Lipiec 2003. Największą chyba atrakcją na tej łącznicy jest most nad linią kolejową Zawiercie - Katowice. Oprócz toru jest tutaj coś w rodzaju chodnika. Wygląda na to, że planowano zrobić tędy przejście nad torami magistrali dla pasażerów wsiadających i wysiadających na przystanku D.G. Pogoria. Niestety na brzegach nasypu nie widać śladów po schodach, które musiałyby wtedy istnieć.


Lipiec 2003. Most w pełnej krasie. Pod mostem wspomniana linia kolejowa Zawiercie - Katowice. Za mostem po prawej widać krawędź peronu przystanku D.G. Pogoria. Drugi peron zasłonięty przez pociąg.


Lipiec 2003. “Wycinek” torów pomiędzy mostem nad magistralą a mostem nad drogą i rzeczką w okolicach jeziora Pogoria I. Jest to jedyny ubytek torowiska na moment robienia zdjęć (VII.2003.). Tor łącznicy biegnie praktycznie cały czas po nasypie. W pewnym momencie dochodzi do niego od strony zachodniej jakby “drugi tor”. To co widać obenie to tylko pozostałości po nasypie, który biegnie obok i z poziomu niższego o kilka metrów wznosi się aż do poziomu naszej łącznicy. Obecność tej formacji ziemnej zgadzałaby się z odchodzącym od linii magistralnej w połowie drogi między stacjami Gołonóg i Pogoria nasypu w stronę łącznicy Huta - Piekło. Ewentualna łącznica musiała zostac zlikwidowana najpóźniej na początku lat osiemdziesiątych - w przeciwnym razie pamiętałbym ją.


Lipiec 2003. Istnienie takiej łącznicy uprawdopodabnia fakt, że w miejscu gdzie oba nasypy (istniejący i domniemany) łączą się tworząc jeden szeroki nasyp znalazłem pozostałości nastawni. A może rola tej nastawni była inna? Kto wie coś o tym? Wszelkie informacje i hipotezy będą bardzo mile widziane.


Lipiec 2003. Idąc w stronę Piekła napotykamy następny most, tym razem dużo skromniejszy. Przechodzi on ponad drogą i ciekiem wodnym łączącym zbiorniki wodne Pogoria I i Pogoria II.


Lipiec 2003. Ten sam most widziany z boku.


Lipiec 2003. Wschodni kraniec stacji Dąbrowa Górnicza Piekło. Na pierwszym planie tor łącznicy z Huty, którą przyszliśmy. Po lewej stronie tor do D.G Ząbkowice - niestety coraz mniej jeżdżony.


Idę dalej:

Zostaw komentarz