Linia 162 - z Babiej Ławy przez Gołonóg do DG

Przebieg: Przejazd kolejowy przy ulicy Gwardii Ludowej (podg. Babia Ława)

Dąbrowa Górnicza Gołonóg > Dąbrowa Górnicza.

Strona linii 162 w serwisie bazakolejowa.pl.


Kwiecień 2002. Na zdjęciu widnieje budka dróżnika na przejeździe kolejowym na ulicy Gwardii Ludowej. Za przejazdem tory rozwidlają się. W prawo biegnie tor na Piekło, w lewo do stacji Dąbrowa Górnicza przez D.G. Gołonóg. Nie jestem do końca pewien, czy istniały na tym przejeżdzie zapory i czy pracownik w budce przekładał zwrotnicę na odgałęzieniu. Jeśliby istotnie kiedyś były tu zapory, to na pewno zostały zlikwidowane we wczesnych latach dziewięćdziesiątych.


Grudzień 2003. Zaraz za przejazdem przez ulicę Gwardii Ludowej od łącznicy biegnącej do Gołonoga odbija w prawo łącznica do stacji D.G. Piekło. Do Ciebie należy wybór, w którą stronę chcesz podążyć.


Kwiecień 2002. Idąc w stronę Gołonoga przechodzimy brzegiem lasu nad jeziorem Pogoria. Nad torami sterczą całkiem kompletne słupy trakcji elektrycznej. Po torach na upartego dałoby się przejechać - według moich danych ostatnio jeździły tędy drezyny ekip zwijających tory. Było to na przełomie października i listopada 2003. O przejazdach świadczy fakt, że na stacji w Gołonogu wykoszone zostały chwasty porastające tor.


Kwiecień 2002. Mały mostek na szlaku. Dołem płynie coś, co najlepiej można scharakteryzować słowami “ciek wodny”.


Kwiecień 2002. Powoli dochodzimy do peronu drugiego na stacji w Gołonogu. Peron ten widział ostatnio planowy ruch pasażerski w roku 1993. Jak widać był to peron niski, w odróżnienu od peronu pierwszego, który jest wysokim peronem wyspowym.


Kwiecień 2002. Od zamknięcia łącznicy dla ruchu pasażerskiego nieużywany peron drugi w Gołonogu niszczeje. Przed całkowitym zarośnięciem broni go tylko to, że ludzie używają go jako ścieżki. Nie pamiętam, żeby była na tym peronie wiata, za to ławki najprawdopodobniej były.


Kwiecień 2002. Przejazd kolejowy na linii 162 w Gołonogu. Na zdjeciu widać jedynie mechanizm zapór, aktualnie nie ma ich już na swoim miejscu. Krzaki na torze zostały ostatnio skoszone jesienią 2003 roku, stąd moje podejrzenie, że jeździł tamtędy pociąg rozbiórkowy zwijajacy tory w okkolicy przejazdu na ulicy Gwardii Ludowej.


Kwiecień 2002. W tym miejscu znajdowała się kiedyś publiczna ładownia. Od naszej łacznicy odchodził dodatkowy tor. Na środku zdjęcia widać zatopione w trawie szyny i czoło jednej z nich w miejscu ucięcia przez złomiarzy. Z ładowni tej korzystano przy budowie pobliskiego osiedla Cedlera. Pamiętam, że długo po zakończeniu budowy leżały tam obok niewykorzystane przez budowniczych prefabrykaty betonowe. Aktualnie tor boczny nie jest połączony z torem głównym łacznicy - zwrotnice zostały zdjęte.


Kwiecień 2002. Idziemy dalej z Gołonoga do Dąbrowy. Nasza łącznica przybliża się do magistrali Katowice - Częstochowa.


2016.02.07. Jesienią 2015 roku zdjęto szyny i podkłady na odcinku od stacji Dąbrowa Górnicza do Dąbrowa Górnicza Gołonóg


Kwiecień 2002. Przejazd kolejowy obok osiedla Morcinka. Gdy robiłem to zdjęcie tarcza końca szlaku znajdowała się właśnie obok tego przejazdu. Dotąd teoretycznie mozna było wjechać. Obecnie tarczę tę przeniesiono w pobliże stacji w Dąbrowie Górniczej.


2016.02.07. Jesienią 2015 zlikwidowano posterunek dróżnika na przejeździe kolejowym na ulicy Folwarcznej. Budka stała po lewej stronie zdjęcia, tam, gdzie jest plama czarnej ziemi.


2016.02.07. Widok z przejazdu kolejowego na ulicy Folwarcznej w stronę stacji Dąbrowa Górnicza


Kwiecień 2002. Ten semafor działał jeszcze w 2002 roku. Nie wiem, czy stoi tam jeszcze, ale na pewno nie świeci. W głębi widać wiadukt nad torami, który wzniesiono w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych.


Grudzień 2003. Idąc dalej natrafaimy na ogromne “betony”. Wyglądaja one jak niedokończone przejście podziemne. Jest to porzucona bydowa przystanku linii KRR - “Kolejowego Ruchu Regionalnego”, która miała stać się kręgosłupem komunikacyjnym konurbacji katowickiej. Niestety projekt nie został dokończony. Przy okazji dodam, że niedawno w bezpośredniej bliskości tego niedokończonego przystanku powstało nowe centrum administracyjne Dąbrowy Górniczej. Kolej mogła być idealnym środkiem komunikacji dla ludzi dojeżdżających do urzędów.


Grudzień 2003. W dali majaczy już stacja Dąbrowa Górnicza.


Idę dalej:

Zostaw komentarz