Stacja Dąbrowa Górnicza

Strona stacji w serwisie bazakolejowa.pl


Grudzień 2003. Grupa torów bocznych po południowej stronie szlaku Zawiercie <=> Katowice. Ta grupa stanowiła “redę” przed wjazdem do kopalni Generał Zawadzki (później Paryż, aktualnie w likwidacji). Do dzisiaj tory te są czynne.


Grudzień 2003. Kładka nad torami w trakcie rozbiórki. Kładka ta od dłuższego czasu była zamknięta dla pieszych. Zamiast niej zrobiono przejście na poziomie torów. Szkoda, że jej nie wyremontowano. Był z niej piękny widok na Gołonóg.


Grudzień 2003. Stary budynek stacji Dąbrowa Górnicza. Aktualnie znajduje się w nim nastawnia i jakieś magazyny / pustostany. Niedawno budynek obłożono rusztowaniami. Czyżby hodowla dzikiego wina?


Grudzień 2003. Widok z końca peronu w stronę Będzina. Po lewej grupa torów do kopalni Paryż.


Grudzień 2003. Widok z peronu na stary budynek i tory boczne. Grupa boczna nie była nigdy zelektryfikowana.


Grudzień 2003. Dawny budynek stacyjny z bliska.


Grudzień 2003. Nowe przejście dla pieszych na poziomie 0. Po zdjęciu kładki strasznie tu łyso.


Grudzień 2003. Po północnej stronie torów szlakowych także znajdowała się grupa postojowa. W latach dziewięździesiątych zaprzestano jej użytkowania, później została ona zupełnie odcięta od torów szlakowych.
Tory te nie były nigdy zelektryfikowane.


Grudzień 2003. Na wschód od dworca znajduje się magazyn z rampą. Niestety nie można już podjechać pod nią z wagonami - tory zostały zdjęte dawno temu.


Grudzień 2003. Kiedyś ze wschodniej głowicy stacji Dąbrowa Górnicza wychodziły 3 linie - dwutorowa magistralna na Zawiercie (dwa skrajne tory po prawej), jednotorowa do Huty Katowice (tor wchodzący w prawy róg zdjęcia) i jednotorowa na Staszic (tor wchodzący w lewy róg zdjęcia).


Grudzień 2003. Pomarańczowy domek po lewej to nastawnia, w głębi też pomarańczowy domek dróżnika.
W czasie remontu przejazdu w listopadzie 2004 zlikwidowano fragment toru do Huty - teraz na pewno nic tam nie pojedzie.


Grudzień 2003. Dwa śmieszne wagoniki na torze na Staszic i dodatkowym bocznym.


Idę w stronę Gołonoga i Tworznia

Zostaw komentarz