Linia 183 - ze stacji Dąbrowa Górnicza Piekło do Ząbkowic

Przebieg: Dąbrowa Górnicza Piekło > stacja kolejowa Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.

Strona linii 183 w serwisie bazakolejowa.pl.


Lipiec 2003. Odcinek D.G. Piekło - D.G. Ząbkowice należy do linii kolejowej D.G. Ząbkowice - Brzeziny Śląskie przez Będzin Grodziec. Kiedyś ruchu było tutaj bardzo dużo, linia ta obsługiwała pociągi dojeżdżające do kopalń. Do roku 1981 prowadzony był tu też, do samego końca parowozami, ruch pasażerski.

Aktualnie linia ta jest rozebrana na odcinku Brzeziny - Grodziec. Na pozostałym odcinku ruch jest rzadki (około 1 pociągu na dzień)

Widniejący na zdjęciu fragment toru znajduje się na wschodnim krańcu stacji Dąbrowa Górnicza Piekło. Tor biegnie tu idealnie prosto przez leśną przecinkę na północ od zbiornika Pogoria I.


Lato 1995. Wzdłuż toru Piekło - Ząbkowice biegnie dość szeroka droga gruntowa. Kiedyś często jeździłem tamtędy na rowerze. Zdjęcie obok zrobiłem właśnie gdzieś w połowie odcinka Piekło - Ząbkowice w 1995 roku. Pamiętam, że wtedy jeszcze można było napotkać brutta na odcinku Piekło - D.G. Huta Katowice. Cóż, było - minęło…


Lipiec 2003. Przejazd kolejowy w Ząbkowicach. Tutaj z torami krzyżuje się przedłużenie ulicy Gwardii Ludowej. Kiedyś, gdy często jeździłem autobusem do Ząbkowic ten często zatrzymywał się i przepuszczał pociąg. Teraz gdy przejeżdżam tędy samochodem przyglądam się, czy tory są jeszcze wyślizgane. Aż się boję, kiedy zamkną tę linię.


Lipiec 2003. To zdjęcie ma w pewnym sensie walor historyczny. Otóż zrobione jest z mostu drogowego nad drogą dwupasmową na Łódź, widocznego na pierwszym planie. W głębi po lewej stronie widać most kolejowy. Zwróćcie uwagę na to, że jest on przygotowany pod drugi tor.

A dlaczego powiedziałem, że to zdjęcie jest historyczne? Bo wiaduktu drogowego już nie ma. Zahaczyła o niego za wysoka ciężarówka i naderwała go. Gdy to piszę (jesień 2004) trwa odbudowa wiaduktu.


Lipiec 2003. Idziemy dalej w stronę Ząbkowic. Za tym ostatnim mostkiem tor skręca w lewo i niedługo dochodzi do stacji D.G. Ząbkowice.


Wracam do Piekła

Zostaw komentarz