Dąbrowa Górnicza Huta Katowice

Rozkwit i upadek przystanku kolejowego w Tworzniu

Tworzeń to dzielnica wchłonięta w organizm miejski Dąbrowy Górniczej. W jej pobliżu w latach siedemdziesiątych powstała Huta Katowice. Przez sam Tworzeń natomiast przechodzi otwarty w kwietniu 1848. roku odcinek linii kolejowej Warszawa - Kraków łączący Dąbrowę Górniczą Ząbkowice (podówczas Ząbkowice Będzińskie - ich dawna przynależność “pod Będzin” wyraża się do dzisiaj w kodzie pocztowym Ząbkowic) z Jaworznem Szczakową.

Na linii tej znajdował się przystanek kolejowy Dąbrowa Górnicza Huta Katowice, nazywany też przez mieszkańców przystankiem w Tworzniu. Powstał on w roku 1974 w związku z budową i otwarciem kombinatu metalurgicznego Huta Katowice. Pierwotnie nosił nazwę Dąbrowa Górnicza Tworzeń. Od rozkładu jazdy z lat 1976/77 nazwa jego zmienia się na Dąbrowa Górnicza Huta Katowice. W sieciowym rozkładzie jazdy pociągów na sezon 1974/75, pierwszym, w którym pojawia się ta stacja, widnieją następujące wpisy:

Tabela 104.
0 Ząbkowice Będzińskie
4 Dąbrowa Górnicza Tworzeń
8 Strzemieszyce Południowe
13 Maczki
16 Szczakowa

Tabela 105.
0 Dąbrowa Górnicza *)
4 Dąbrowa Górnicza Gołonóg *)
7 Dąbrowa Górnicza Tworzeń
11 Strzemieszyce Płn.

*) nieczynne

Łącznica 105 pojawiła się, podobnie jak przystanek Tworzeń, w rozkładzie jazdy 1974/75, a w roku następnym pociągi kursowały po niej do Gołonogu, a jedna para do Dąbrowy Górniczej. Głównym celem przystanku było umożliwienie pracownikom huty dojazdu do pracy. Mimo redukcji zatrudnienia i powszechnej motoryzacji przystanek pełnił tę rolę, choć w mniejszym stopniu, do zamknięcia ruchu pasażerskiego.

Do linii kolejowej Ząbkowice - Szczakowa dochodzi tu tor z Dąbrowy Górniczej do Dąbrowy Górniczej - Strzemieszyc - łączący linie kolejowe Warszawa - Katowice i Katowice - Kielce. Żeby jeszcze bardziej sprawę skomplikować nadmienić trzeba, że do toru z D.G. do D.G. Strzemieszyce na odcinku między D.G. Gołonóg a D.G. - H.K dochodzi tor zaczynający się na nieczynnej już stacji D.G. - Piekło łączący linię kolejową Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Brzeziny Śląskie z liniami Warszawa - Kraków i Katowice - Kielce.

Położenie w pobliżu kilku ważnych linii kolejowych i nagromadzenie torów łącznikowych pomiędzy tymi liniami powoduje, że przystanek D.G. H.K. jest miejscem interesującym. Z jednej strony jest to miejsce niepozorne, z drugiej - schodzą się w nim drogi kolejowe we wszystkie (no, prawie wszystkie) możliwe strony.

Niestety niektóre z tych torów są już zamknięte, ruch pasażerski na odcinku D.G. - D.G. Strzemieszyce ustał w roku 1993. Także przewozy towarowe na odcinku D.G. - D.G. Huta Katowice ustały na dobre pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Sam przystanek także podupadł. Bodajże w 1997 roku spłonęła kasa, w której do samego końca wydawane były bilety kartonikowe. Nie odbudowano jej już nigdy. Od czerwca 2001 przestał jeździć bezpośredni poranny pociąg do Krakowa - zastąpiono go połączeniem z przesiadką w Jaworznie - Szczakowej. Pierwsze zakusy do likwidacji pociągów były w 2003 roku. Ostatecznie stało się to w 2009.

Przystanek Dąbrowa Górnicza Huta Katowice został fizycznie zlikwidowany w drugiej połowie 2013 przy okazji remontu linii kolejowej nr 133.


Więcej materiałów o przystanku w Tworzniu

Galeria przystanku Dąbrowa Górnicza Huta Katowice.

Archiwalne rozkłady jazdy

Strona stacji w serwisie bazakolejowa.pl.

Zostaw komentarz